Розробки уроків



Урок читання в 1 класі
Звуки [н], [н´]. Позначення їх буквою «ен». Написання імен з великої букви.
Тема: Звуки [н], [н´]. Позначення їх буквою «ен». Написання імен з великої букви.
Мета: Ознайомити учнів з артикуляцією звука [н], [н´], позначенням його буквою «ен», вчити читати склади, слова з нею, удосконалювати навички складання речень. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати зв’язне мовлення, вміння слухати; пам’ять, увагу, спостережливість. Виховувати любов до мови, до самостійного читання, бажання вчитися.
Обладнання: картка з великою та малою буквою «ен», каса букв, вирізані букви, малюнки (Незнайка, синиця, снігур, часник, виноград, банан, клена, ножиці, ніс, нитки).
Хід уроку
І. Психологічна підготовка до уроку.
                           Пам’ятайте, милі діти,
                           І хлоп’ята, і дівчата!
                           Щоб успіхи чудові мати,
                           Треба гарно всім читати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Повторення вивчених букв.
2.   Бесіда.
─ Діти, з чого складається наше мовлення? Назвіть голосні звуки, які ми вивчили. Яка буква позначає м’якість попередніх приголосних звуків? Які приголосні звуки ми вивчили?
3.   Гра «Впізнай букву».
Діти отримують букви, які вирізані з цупкого картону. Одній дитині зав’язують очі. Вона має обмацати букву і назвати її. Після того, як усі букви названі, діти складають з ними слова.
а     у     и     о     і     м
мама     мамо     мами     мамі     маму
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
─ Сьогодні, йдучи до школи, я зустріла хлопчика Незнайка. (Демонстрація малюнка). Він був дуже засмучений, тому що не знає, з якої букви починається його ім’я. Незнайко попросив, щоб ви допомогли йому. Я сказала йому що мої першокласники обов’язково йому допоможуть. Тож розпочнемо наш урок.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Вивчення нової скоромовки.
            Ніна ножиці взяла,
            Ніна Наді їх дала.
2.     Ознайомлення із звуками [н], [н´].
а) звуковий аналіз слова:
─ Який звук ви почули під час промовляння скоромовки? ([н]).Складемо звукову модель слова Ніна. Який звук ми почули на початку? ([н´]). Отже, звук [н] може бути м’яким. Давайте спробуємо назвати, в яких словах ми чуємо звук [н], а в яких [н´] і де саме – на початку, в середині чи в кінці слова.
(На дошці малюнки снігура, синички, банана, клена, часнику, винограду. Діти називають слова і де знаходиться звук [н], [н´] .).
б) робота над чистомовкою:
На-на-на – у Нати ангіна.
Но-но-но – відкрите вікно.
Ни-ни-ни – у машини шини.
Ні-ні-ні – дрова у вогні.
Ну-ну-ну – коника тягну.
Он-он-он – беру лимон.
Ин-ин-ин –пішла мама в магазин.
Ін-ін-ін – в океані пінгвін.
3.     Ознайомлення з буквою «ен».
─ Звуки [н], [н´] на письмі позначають буквою «ен». (Демонстрація букви). Чим відрізняється велика друкована буква «ен» від маленької? (розміром)
─ А з якої букви пишеться слово Незнайко? (З великої). А як ви гадаєте чому? Так, тому що це ім’я хлопчика, а імена починаємо писати з великої букви. Назвіть, які ви знаєте імена на букву «ен».
(Ніна, Надійка, Назар, Наталка, Наум).
4. Розвиток зв’язного мовлення.
  (Складання речень з іменами.)
Ніна носила воду. Назар грається машинкою.
Фізкультхвилинка
Лі-лі-лі,
Українці ми малі,
Працювали, потомились,
Відпочити захотілось.
Руки вгору підняли,
Ними трохи потрясли,
Нахилились вліво, вправо
Та цього ще нам замало.
Руки вгору, руки вниз,
Раз присіли, піднялись,
Головою похитали
Й працювати далі стали.
4.     Робота за Букварем.
а)  розгляд малюнків;
б) складання речень малюнками;
в) читання складів, слів.
     6. Друкування букви «ен» в зошиті.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
    1. Гра «Знайди схему».
    (На дошці зліва розміщені малюнки ниток, носа, ножиці, а справа – схеми слів. Учням потрібно з’єднати малюнок з відповідною схемою).
    2. Складання та читання речень.
     Ніна і мама ______ . (Ніна і мама працюють.)
     Мама ______, а Ніна ______. (Мама шиє, а Ніна ріже.)
VІ. Підведення підсумків уроку.
    ─ З якого звуку починається ім’я  Незнайки? Яку букву вивчили?
     Гра «Долоньки»
(Вчитель називає слова. Учні плескають в долоні, якщо в слові є буква «ен».)
      Виноград, слива, нитки, тин, калина, верба, урок, малина.
    ─ Я думаю, Незнайко буде дуже вдячний вам за допомогу.

Тема «Ми йдемо до школи»

Мета: розширити уявлення дітей про призначення дороги, про правила руху машин і пішоходів.
Обладнання: таблиці із зображенням дороги, пішохідного переходу, тротуару.
Хід заходу
I. Слово учителя
Рано вранці в нашу школу
З ранцем книжок за спиною
Ми крокуємо, не боїмося,
Ми йдемо по бруківці.
Ми серйозний, і слухняний,
І уважний народ.
Ми переходимо дорогу
Тільки там, де позначено
(Тільки так і не інакше!)
Білою фарбою на асфальті
Смугастий перехід.

Ви стали учнями і тепер кожен день йдете в школу.
- Хто може розповісти, як виглядає його шлях? (Відповіді дітей.)
Багато хто з вас переходять проїжджу частину вулиці. Так називається та частина дороги, по якій їздить транспорт. У місті багато пішоходів і транспорту. Пішоходи - господарі на тротуарах, транспорт - на дорозі. Якщо ті і інші дотримуються Правил дорожнього руху, то вони не заважають один одному. Водіїв вчать у спеціальній автошколі, де вони вивчають Правила дорожнього руху і дорожні знаки.
 А от пішоходи починають вивчати правила руху по вулицях з допомогою своїх батьків і в школі.
- Розкажіть, будь ласка, чому вас навчили батьки. Що ви вже знаєте як пішоходи? (Відповіді дітей.)
Поясніть:
• де ходять пішоходи, а де рухається транспорт;
• переходити проїжджу частину по пішохідному переходу;
• як переходити дорогу, якщо пішохідного переходу немає;
• як світлофор допомагає перейти вулицю.
Правила переходу вулиці в місцях, де немає світлофора, повинні запам'ятати всі хлопці.
1. Подивіться наліво.
2. Якщо немає машин, дійшовши до середини вулиці.
3. Зупиніться і подивіться направо.
4. Якщо немає машин, йдіть далі. Прослухайте вірш Н. Сорокіна.
Там, де галасливий перехрестя,
Де машин не злічити,
Перейти не так вже просто,
Якщо правила не знати.
Нехай запам'ятають твердо діти:
Вірно поступає той,
Хто лише при зеленому світлі
Через вулицю йде!
- Подивіться на плакат і розкажіть, як Котику пройти від дому до школи. (Відповіді дітей.)
II. Робота з віршем
Біля площі затор -
Зламався світлофор.
Загорілося жовте світло,
А зеленого все немає...
/С. Міхалков /
- Чи потрапляли ви у таку ситуацію? Як повинні чинити в цьому випадку пішоходи? (Відповіді дітей.)
Пропоную вам, хлопці, вивчити вірш.
(Діти заучують вірш.)
Якщо світло запалюється червоне:
 - Значить, рухатися небезпечно.
 Жовте світло - попередження:
 Чекай сигналу для руху.
Світло зелене каже: «Проходьте, шлях відкрито!»
III. Підведення підсумків
Запам'ятайте, хлопці:
1. Обганяти людей, які йдуть попереду, слід зліва; якщо тротуар вузький, треба попросити дозволу пройти.
2. Хлопчик йде ліворуч від дівчинки або мами.
3. При зустрічі дорогу поступається молодший - старшому, чоловік - жінці, при рівних умовах - більш ввічлива людина.

Виховний захід «Козацькому роду нема переводу»
для  учнів  2 – В класу
Мета: Виховний захід «Козацькому роду нема переводу» спрямований на те, щоб розширити і закріпити знання учнів про Україну та її культуру, історію, звичаї. Перевірити та доповнити знання про козаків – славних захисників рідної землі. Прищеплювати інтерес до вивчення  історії  нашої  держави, звичаїв і культури країни.
Обладнання: Ребуси,  прислів’я та приказки на альбомних аркушах,  атрибути  для  проведення  ігор.

Вчитель:
-У боротьбі за незалежність України ми передусім зобов’язані українському козацтву. Сьогодні відроджується козацька слава, дух лицарства у генах українського народу. Сьогодні ми проведемо виховний захід «Козацькому роду нема переводу», який буде складатися з кількох турів.
- Для початку попрошу вас, діти, поділитися на 2 команди (діти діляться на 2 команди).
- А зараз виберіть капітана кожної команди.
- Давайте перевіримо, що ви знаєте про державу в якій живете. Отож розпочнемо 1тур, він називається «Моя держава – Україна». Правильна відповідь на питання 1 туру оцінюється в 1 бал. В кінці свята ми підрахуємо бали, та команда, яка виграє отримає приз. (Вчитель ставить запитання, хто перший відповість, той приносить своїй команді 1 бал)

І тур «Моя держава – Україна»
1. Яку назву за Конституцією має твоя держава?
2. Назвіть головних керівників нашої держави (Президент, Голова Верховної Ради, Прем’єр-міністр).
3. Які ви знаєте державні символи?
4. Від якого слова походить тризуб, або яке слово зашифроване в його назві?
5. Що символізує наш державний прапор?
6. Розкажіть напам’ять або проспівайте Гімн України.
7. Назвіть, або покажіть, які предмети або рослини є національними символами України. (Рушники, калина, верба, вишиті сорочки)
8. Коли наша держава стала незалежною? (24 серпня 1991 р.)
9. Хто став першим Президентом незалежної України? (Л. Кравчук)
Вчитель:
-Молодці, ви справді багато знаєте про нашу неньку Україну! А зараз ми розпочнемо 2 тур. Умови тіж, лише правильна відповідь оцінюється в 2 бали.

ІІ тур «Наша Україна – на планеті Земля»
1. Де розташована Україна? (У східній півкулі, в Європі)
2. Назвіть країни, з якими межує Україна. (На сході – Росія, на півночі – Білорусь, на заході – Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова)
3. Які моря омивають територію України? (Чорне та Азовське)
4. Які ви знаєте найбільші річки України? (Дніпро, Дунай, Південний Буг, Дністер, Десна)
5. Назвіть гори України. (Карпати, Кримські гори)
6. Скільки областей має Україна
Вчитель:
-Підведемо підсумки 2 турів.
Всі ми діти неньки-України, а тому повинні добре знати свою історію. Наше минуле тісно пов’язане з козаками. Ось і перевіримо наскільки добре ви  знаєте  прислів’я  про  козаків.
ІІІ тур
На дотепність. (Прислів’я) – Вся команда.
З окремих складів на папірцях скласти відомі прислів’я:
а) Борщ/ та/ка/ша ї/жа на/ша;
б) Ко/за/цько/му/ ро/ду не/ма/ пе/ре/воду;
в) Ко/зак/ ко/за/ка ба/чить зда/лека;
г) На/ ко/за/ку не/ма зна/ку.
ІV тур «Родина і Україна»
Вчитель:
-Ми з вами український народ, який складається з родин малих і великих, дружніх і працьовитих. А, щоб родина наша була великою і щасливою, треба шанувати батьків своїх. Це завжди було в традиціях нашого народу і відобразилося в прислів’ях.
А зараз завдання: відгадайте кінцівку прислів’я.
1. Яке дерево, такі в нього квіточки, які батьки, …(такі їхні діточки).
2. Який кущ, така і калина, яка мати … (така і дитина).
3. Який дуб, такий тин, … (який батько, такий син).
4. Яка гребля, такий млин, … (який батько, такий син).
5. Яка яблунька, …(такі й яблучка).
6. Яка клепка, така й бочка, …(яка мати, така й дочка).
Вчитель:
     Діти,  а як  ви  думаєте,  хто  був  за  голову на Січі?
( Гетьман,  кошовий  отаман)
        Найвідоміші  гетьмани  українського  козацтва:
Богдан  Хмельницький,  Байда  Вишневецький,  Іван  Сірко,
Петро  Сагайдачний.  Гетьман  козакам  був  за  порадника.
Козаки  шанобливо  його  називали  батьком.  Лише  у  гетьмана  була  булава  і  печатка.
-Вчитель:
Настав час, коли переходимо до найважчого завдання нашого конкурсу. В ньому вам знадобиться вміння розв’язувати ребуси. Кожній команді я роздаю 2 аркуші з зображенням ребуса, команда, яка відгадає, що за слово зашифроване отримає 5 балів.
              Підведемо  підсумок.
1)      На  чому  їздили  козаки? ( коні)
2)      На  якому  острові  була  Запорізька  Січ? ( Хортиця)
3)      Як  ще  називали козаків, які  жили  за порогами  Дніпра? (Запорожці)
4)      Прізвище  одного з гетьманів  України. ( Сагайдачний)
5)      Столиця  України. ( Київ)
6)      Широкі  штани козаків. ( Шаровари)
Підсумок  заходу.
Сьогодні  ми  з  вами  побували  в  далекому  минулому.
Переконалися, що ми є нащадками нашого славного козацького роду, що в наших жилах тече кров сміливих, розумних та відважних козаків.
                       Ви,  діти,  молодці,
                       Справжні  козаки  й козачки.
                       Перешкоди  подолали,
                       Свою  спритність  показали.
                       Тож  бажаю  вам  щастя  земного,
                       Неба  голубого,  хліба  запашного,
                        І  щоб  козацькому  роду  не  було  переводу.
(Підрахували бали, визначили переможця, команди-суперники привітали одна одну, вчитель роздає всім учасникам солодкі призи.)

Виховний захід: Державні  та народні символи України

Мета. Ознайомити дітей з національними та народними символами України;
формувати національну свідомість школярів; виховувати почуття любові до  своєї землі.
Обладнання. Державний прапор України, Герб, Гімн, Конституція України,
вишиті рушники, гілочки верби та калини.
Вчитель. Святою для кожної людини є земля, де вона зробила перший крок,
вимовила перше слово, почула мамину пісню-колисанку, пішла стежиною до  школи. Ці почуття вічні.
                    1-й учень.
Що таке Батьківщина?
Під віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.
Серед лугу лелека
І діброва далека,
І веселка над лісом,
І стрімкий обеліск.
2-й учень.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не питай,
Рідніше нам своя святиня,
Аніж земний в чужині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
Вчитель. Так, для кожного з нас найдорожча  і  найрідніша та земля, на якій ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де поховані наші  предки.
Це — наша рідна земля, наша Україна. Кожна країна світу обов'язково має свої символи. А що означає слово «символ»?
Учень. Символ — це предмет, який характеризує державу, відображає її  побут, традиції, господарювання,  історичне минуле, прагнення народу.
Вчитель. У статті 20 (розділ 1) Конституції України записано:
«Державними символами України є Державний Прапор України, Державний  Герб, Держаний Гімн України». Символіка — своєрідна візитна  картка  країни, вона ніби представляє  її, підтверджує її існування.
З глибини віків дійшла до нас ось така легенда.
  Жила собі жінка. І мала  вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою  неньку і готові були віддати за неї своє життя.
Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір.
Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома  промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву  корону люди дали першому синові ім'я Тризуб.
Середньому сину мати дала в дорогу блакитно-жовтий одяг. Сміливий і  сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними  вчинками. Люди запам'ятали його і назвали Прапором.
А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б  він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім'я  Пісня .
Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і  урочистий гімн прославляють рідну неньку-Україну.
1-й учень.
Герб — розпізнавальний знак держави. На Україні це золотий  тризуб на блакитному тлі. Він був родовим знаком Рюриковичів. Згодом  карбувався і на срібних монетах Великого князя Київського Володимира  Великого. Існує близько сорока версій пояснення тризуба: це риболовний
гарпун, вила бога Нептуна, уособлення природних стихій (повітря, води й  землі), а можливо відображено триєдність життя: батько — мати — дитя,
які символізують собою силу, мудрість, любов.

Відкритий урок з математики у 3 класі
Тема :«Узагальнення вивченого матеріалу.
Розв’язування  прикладів,  задач.
Дії з іменованими числами».

     Мета :   вчити учнів додавати і віднімати круглі числа, формувати вміння виконувати дії з іменованими числами;  розвивати вміння розв’язувати задачі, розвивати мислення, пам’ять, увагу учнів, інтерес; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до птахів.
   Обладнання:  таблиці, картки для усних обчислень та індивідуальної роботи, малюнки птахів,
Тип уроку:  комбінований
                            Хід уроку
І. Організація  класу
            –  Нумо, діти, підведіться
                Всі приємно посміхніться.
                Пролунав уже дзвінок,
                Починаємо  урок.
                Кожен  з  вас приготувався,
                На перерві постарався.
                Щоб всім гарно працювалось,
                Повернулись, привітались,
              –  Добрий день! –  сказали всім,
                 Всі  за парти  дружно сіли.
                 Математику – науку будемо  вивчати,
                 Рахувати, міркувати,
                 Щоб знання  хороші  мати.
–     Працюватимемо  під  девізом:
                   Міркуємо – швидко,
                    спостерігаємо – уважно,
                    відповідаємо – правильно,
                    рахуємо – точно,
                    пишемо – гарно.
ІІ. Актуалізація  опорних  знань.
1.    Перевірка домашнього завдання
          Стор. 96    №  613,  614.
ІІІ. Повторення і закріплення вивченого матеріалу
   ( Повідомлення теми уроку )
  Загадка:
Птах  оцей  червоногрудий
Не злякається простуди.
Як сніги впадуть умить
З Півночі він прилетить
Груди в нього мов калина,
Любить їсти горобину. 
                                       Снігур
( Розповідь про снігура)
Лист від зимуючих птахів про допомогу.
1.Усний рахунок
430 + 520 =          310 + 190 =          300 + 420 =
450 + 50 =            480 – 60 =            700 – 80 =
760 – 350 =           590 – 320 =          130 – 70 =
300 – 160 =           250 + 340 =          270 + 530 =
360 > 140  на …
480 > 300  на …
210 < 500  на …
2. Завдання на картках ( біля дошки)
480 – 320 =         320 + 240 =               560 – 320 =
340 + 160 =         540 + 260 =               230 + 170 =
500 – 70 =            300 – 60 =                 400 – 80 =
160 – 90 =            170 – 50 =                 120 – 40 =
3. Робота в зошиті
( число, класна робота)
З цифр  2, 4, 8  утворити трицифрові числа
                 ( 248  284  428  482  824  842)
М.д.  3 сот. 5дес. 1 од.;  7сот. 4дес.;  2сот. 2од.;
         8од. ІІІ розр.  5од. ІІ розр.  3 од. І розр.;
         5од. ІІІ розр.  і  4од. ІІ розр.;
         2од. ІІІ розр.  6од. І розр.;     3од.ІІ розр. 5од. І розр..
Запишіть «сусідів» числа 300,  130
Запишіть число, яке стоїть попереду числа  200
Запишіть число, яке слідує за числом 399
    Відповіді:  (351, 740, 202,  853, 540, 206,  35 )
                       (299, 301, 129, 131, 199, 400)
Загадка:    Жовтогруді щебетушки
                   мають чорні капелюшки,
                   сірі лапки,  білі щічки,
                   називаються  … ( синички)
             ( Розповідь про синичку)
1. Перетворити в сантиметри:  3м;  4м 3см;  2м 40см.
2. Нерівності ( усно)
2м 7дм  … 2м 7см            
3дм 5см …5дм 3см
4м 50см … 4м 5дм
3. Приклади
1м40см + 3м10см =       4м50см
8дм5см – 3дм =              5дм5см
4м70см – 40см =            4м30см

Загадка:   Що це за сіренька пташка?
                   Ловить гусінь і комашок,
                   Цвірінчить вона, стрибає,
                   В теплий край він не відлітає.
                   Цей маленький жвавий хлопчик
                   Називається  … (горобчик)
             ( Розповідь про горобчика)
Задача.
      Маса синички 25 грам,  маса  дятла на 65 грам більша
за масу синички, а маса сойки – в 2 рази більша за масу дятла.
Яка маса сойки?
                           ( 25 + 65 )  2 = 180 грам – маса сойки
         ( Розповідь про сойку)
                      Фізкультхвилинка
         Якщо птахи перелітні – показуємо, що летять, а якщо - зимуючі (осілі) – присідаємо.
Відгадайте загадки ( про птахів).
1. Маленький хлопчик у сірій свитинці
    По дворах стрибає, крихти збирає.
                                                  ( Горобець )
2.  Ось хатинка, в ній – Співак
      Як цю пташку звати …
                                        (Шпак)
3.   Стрекотуха  білобока
       Звуть усі її …
                               ( Сорока )
4.  Привітала нас піснями із весною
     І живе  з нами під стріхою одною.
                                         (Ластівка )
5.  Хто комах з кори виймає,
     Про здоров’я  лісу дбає?     ( Дятел )
 6.  В лісі на зеленій гілці
      Ніби грав хтось на сопілці.
      Підійшов поближче я
       І побачив …
                              ( солов’я) 
7.  В синім небі голосочок
Наче крихітний дзвіночок.
                                  (Жайворонок)
8.  Уночі гуляє, а вдень спочиває,
Має круглі очі, бачить серед ночі.
                                      (Сова)
9.  Дзьоб міцний і гарні крила,
Чорний хвіст, жилетка сіра,
 Чи присяде, чи летить, –
 «Кар, кар, кар!» – усе кричить.
                                      (Ворона)
Повторення таблиці множення (усно )
              21 : 3 ∙ 4 =                   6 ∙ 3 : 2 =
              15 : 5 ∙ 6 =                   4 ∙ 9 : 6 =
              36 : 6 ∙ 5 =                   6 ∙ 4 : 3  =                
              42 : 7 ∙ 4 =                   5 ∙ 4 : 2  =                
               28 : 4 ∙ 7 =                  2 ∙ 8 : 4  =                  
Картки з прикладами
      .  21 : 3 ∙ 5 =            .  24 : 4 ∙ 6 =
             5 ∙ 4 : 2 =                     3 ∙ 8 : 4 =
             3 ∙ 6 : 2 =                     5 ∙ 6 : 3 =
             36 : 6 ∙ 3 =                   32 : 4 ∙ 3 =
             45 : 5 ∙ 4 =                   27 : 3 ∙ 5 =
          ( 35, 10, 9, 18, 36 )     ( 36, 6, 10, 24, 45 )
   Загадка.   Вірно людям я служу,
                     Їм дерева стережу.
                    Дзьоб міцний і гострий маю,
                    Шкідників їм добуваю.  ( Дятел)
                        ( Розповідь про дятла)
Рівняння:
          Х – 25 = 37           21 : Х = 3           Х   4 = 28
 Приклади   на множення 1, 10, 100.
         5 ∙ 1 =               4 ∙ 10 =            8 ∙ 100 =
         9 ∙ 1 =               7 ∙ 10 =            3 ∙ 100 =
        37 ∙ 1 =             23 ∙ 10 =           6 ∙ 100 =
Загадка.   Хто це у садку скрекоче,
                  Всі новини знати хоче?
                  Це хитренька, білобока,
                   З чорним хвостиком … ( сорока )

           Знайти  периметр прямокутника, квадрата
Прямокутник: 3см і 6см    ( синій )       Р = 18см
                         2см і 8см    ( зелений)       Р = 20см
  Квадрат:  4см       ( жовтий )                  Р = 16см
                    6см      ( білий )                       Р = 24см

Письмове  додавання і віднімання трицифрових чисел
 246 + 321 =         548 – 325 =
 163 + 415 =         674 – 234 =
Птахи:  (чіпляють на годівничку)
 Приклади
   146 + 412 =         675 – 234 =
      Учені підрахували, що лише за останні 350 років на планеті вимерло та було знищено майже 1000 видів птахів,
із  них третина – за останні півстоліття.
Нині  67 видів птахів занесено до Червоної книги України.
Залишившись 6 годин без їжі птахи гинуть.
ІV. Підсумок уроку
 –  Що повторили на уроці?
 – Що нового дізналися ?
 – Який вид роботи сподобався? 
V. Домашнє завдання
      С.  96        №  617


ТЕМА:  Множення  суми  на  число.
Розв’язування  задач  двома  способами.
Мета:  Ознайомити учнів з множенням суми на число; з можливістю розвязувати задачі двома способами. Удосконалювати навички  усного додавання та віднімання   трицифрових   чисел,  прийоми множення  та   ділення  на  1,  10,  100 ,0 (неможливість  ділити  на  0 ). Закріпити   вміння  учнів  розв’язувати  задачі на  зведення  до  одиниці; узагальнювати  вміння  розв’язувати  рівняння, нерівності, виконувати  додавання  і  віднімання  іменованих чисел. Розвивати  увагу  учнів,  логічне  мислення,  уяву. Виховувати  любов  до  математики,  бережливе ставлення   до  природи.
Обладнання:  таблиці,  картки,  наочний   матеріал.
                            Хід  уроку
І  Організаційний   момент.
             Вже  дзвінок  нам  дав  сигнал,
             працювати   час  настав.
             Тож  і  ми  часу  не  гаймо,
             працювати   починаймо.
ІІ  Повторення  вивченого  матеріалу.
1.  Усний   рахунок
          Д.  37   54    31          29            240           270
          Д.  14   26           32   37   80     160   300  180
          С.                 69   90          150            490
2.  Картки
   360 > 140  на …             240 > 60  у …раз
   480 > 300  на …             100 < 300 у …раз
   210 < 500  на …             600 >  10  у …раз   
3.  Приклади  біля  дошки(на  картках)
   630 + 160 =           260 + 150 =        380 + 120 =
   480 – 150 =            520 – 300 =        640 – 310 =
   490 + 170 =            440 – 360 =        450 – 200 =
   820 – 680 =            320 + 130 =        730 + 80  =
   450 + 90  =             740 +80   =         930 – 550 =
4. Задачі (біля  дошки)
   В  5  пакетах – 20 кг  апельсин
   В  7 пакетах –  ?   кг
  
                          1 бідоні –  ? л
                          2 бідоні –  ? л 
                          3 бідоні –  ? л
Рівняння :
х ∙ 6 =  180        3 ∙ х  =120           х – 12 =39
5. Робота  в  зошиті
 (число, класна  робота)
З  цифр  3,  5,  8 – утворити  трицифрові  числа
6.  Приклади  (по  варіантах )                                                           
         24 : 3 : 1 =        4 ∙ 1 + 100 =         5 ∙ 0 + 17 =
          5  ∙ 7 ∙ 10 =       9 : 9 ∙  3   =           16 : 1 + 5 =
          7 : 7 ∙  5  =         27 : 3 ∙ 0 =            30 : 6 ∙ 1 =
          0   9 + 1 ∙ 6 =    0 ∙ 2 + 40 : 6 =       7 ∙ 4 – 3 : 3 =
          32 – 6 ∙ 0 =        36 : 6  + 10 =        0 : 9 + 8 ∙ 0 =
Множення  та  ділення  на  10, 100.
(повторення  правил)
    20 ∙ 9 : 10 =                         900 :  90 + 800 : 2 =
    3 ∙ 20 ∙ 10 =                         500 : 100 + 20 ∙ 10 =
   400 : 100 ∙ 7 =                      600 : 10 – 32 ∙ 10 =
   600 : 20 – 1 =                       
   50 ∙ 10 : 100 =
                  ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Слухати  ми  перестали
І  тепер  всі  дружно  встали,
Будем  ми  від  почивати .
Руки – вгору,  руки – вниз
І  легесенько  прогнись.
Покрутились,  повертілись.
На  хвилинку  зупинились.
Руки – вгору,  руки – в  боки
І  зроби  4  кроки (раз, два, три, чотири)
Вище  руки  підніміть
І  спокійно  опустіть.
Розведіть  їх  в  сторони,
Плесніть, діти,  кілька  раз (раз, два, три)
За  роботу – все  гаразд.
ІІІ.  Вивчення  нового  матеріалу
1.Задача
Дівчинка  складала  букети.  Для  кожного  букета 
вона  брала  3  червоних  і  2  білих  тюльпани.
Скільки  всього  тюльпанів  їй  потрібно  для того,
щоб   скласти  5  букетів ?
                (3+2) ∙ 5 = 25 кв.
                      3  ∙  5 + 2 ∙ 5 = 25 кв.
(Тюльпан – це  багаторічна  декоративна  трав’яниста
рослина  з  родини  лілійних  з  великими  квітками,
що  мають  різне  забарвлення  і  форму  ковпачка.
Назва  пішла  від  латинського  слова – Туліна.
 В  країнах  Європи  та  Азії  налічується  140  видів 
тюльпанів,  а  в  Україні  всього   10  видів.
В  17  столітті  цибулини  квітів  завезенні  в  Україну 
незаконно  з  Туреччини.)
  2.Приклади  на  множення  суми  на  число.
    (20 + 8) ∙ 3 =                       (100 + 50) ∙ 3 =
    (50 + 7) ∙ 4 =                       (200 + 40) ∙ 4 =
    (300 + 60) ∙ 2 =                   (60 + 9) ∙ 5 =
3.  Нерівності
160 + 80   … 390 – 150 =
450 – 70   … 240 + 160 =
690 – 60   … 330 + 200 =
530 + 70   … 210 + 390 =
5   7 + 0   9 … 35 : 5   0 =
4.  Робота на картках  по варіантах ( нерівності )
240 + 320 … 750 – 110                    350 +140 … 620 – 130
390 + 170 … 960 – 400                    730 – 410 … 540 – 220
630 – 320 … 160 +150                     250 + 190 … 760 – 450
800 – 250 … 260 +240                     920 – 700 … 130 + 140
5. Розв’язування  прикладів з іменованими числами.
                               1м – 3 см =
                               8 м – 4 дм =
                               2м 7дм – 9 дм =
                               12 дм – 80 см =
                               4м : 10 =                 5м – 20 см =           
                               2м : 4 дм =             1кг – 400 г =
  6. Задача на логічне мислення.
Господарка  хотіла  купити  кавун  масою  3кг , а  купила –
масою  5кг  ,  тому  заплатила  на  60к.  більше .
Скільки  коштував  кавун ?
                5 – 3 = 2 (кг) більше
                60 : 2 = 30 (к.) коштує 1 кг  кавуна
                30   5 = 150 (к.) коштував  кавун
ІV. Підсумок  уроку
Домашнє  завдання
       С.  124   N  838,  839, правило.


Немає коментарів:

Дописати коментар